Olivat ennustaneet jopa ukkomyräkkää tälle päivälle. Siispä lähdimme varmuuden vuoksi suojaan, oikeeseen satamaan. Ollaanpahan laiturissa ja kävelyaisassa kiinni jos oikein puhaltaa.
Saavuimme vähän yhdentoista jälkeen. Onneksemme aisapaikka oli vapaana, joten siihen. Kuvan jälkeen vapautui vielä muutama aisapaikka lisääkin. Vaan iltapäivällä ei olisi enää ollutkaan vapaina. Satama täyttyi iltapäivän aikana melkeinpä kokonaan. Ainakin nämä suojaisammat paikat.

Lännenpänä laitureissa on kausipaikkoja, jotka ovat todella hyvin suojaisat. Täällähän pitävät monet Uusmaalaiset veneitään ja tulevat sitten autoillaan tai bussilla tänne. Säästyy veneen ajomatka ja aikaa.

Lenkin jälkeen menimme syömään Paviljongin ravintolaan. Sunnuntaibuffassa oli todella hyvät ruuat.

Runsaasti salaatteja ja lohtakin kolmella tapaa valmistettuna.

Pääruokina kuhaa ja possun sisäfilettä.
Jälkkäriksi rahkaa, jossa lusikallinen raparperihilloketta. Mansikoita sai laittaa päälle jos halusi. Haluttiin.

Sitten saapui sade. Siitä ukkosmyräkästä ei kyllä ollut tietoakaan. Onneksi. Jos tämän olisin tiennyt, olisimme tulleet vasta huomenna. Mutta nyt kuitenkin olemme täällä ja hyvä niin.
Illalla saunaan ja siinähän tämä päivä sitten olikin.
Seuraavaan kertaan.