
Hotellistamme tilattiin taximatka temppelialueelle. Hieno pikkubussi tuli noutamaan ajallaan, klo 09:00. Hintakaan ei ollut paha, 300 pth yhteensä.
En ihan heti muista nähneeni näin upeasti verhoiltua autoa. Oikea helmi.
Kyllä on mahtava paikka. Vaikka ei kiivettykään itse temppeliä vuoren päälle katsomaan, riitti ihmeteltävää paljon. Ei olisi ollut kuin 1450 porrasta kiivettävänä. Tällä kelillä piis ov ceik….. ei varmaan olisi hengissä selvinnyt. Aivan pistysuorat portaat.

Temppeli täällä alhaalla oli remontissa, joten ei päästy sisällenihailemaan. Ilmeisesti sielläkin olisi ollut riittävästi portaita, joten nyt on helppo sanoa, oisin kiivennyt, muuta kun oli kiinni…..

Tämän patsaan takana oli muutama luola, jonne en mennyt, joten jäi selvittämättä, asustiko niissä joku/joitakin munkkeja. Muinoin ainakin asunut.
Muutenkin alue on aika iso. Ilmeisesti koiluja, luentosaleja ja vaikka mitä, jopa iso ruokala.

Varsinaisista portaista vähän matkaa eteen päin , meni pikkuportaikko ylös. Iso kello ja pieni lepopaikka ja alas portaita, niin oltiin viidakossa.
Muutama satametriä, oli vuoressa useampiakin luolia, joissa munkkeja asusti. Lisäksi oli tehty pikkuisia mökkejä, oisko ollut 2 x 3 metriä kanttiinsa. Niissä tod näk asusti enempikin, tai siis kaikissa, joku.
Rukoisaukiolla nähtiinkin yksi, mutta en ilennyt ottaa kuvaa hänestä.

Metsikkö muutenkin pikkaisen erilaista, kuin kotipuolessa.
Ihmeellisiä köynnösmäisiä, melkein kuin kiveä, kasvamassa isoa, siis isoa, puuta pitkin ylös. Korkeutta näillä isoilla oli ihan mielettömästi, tiedä vaikka olisi ollut lähes sata metriä?

Toisissa puissa juurakko oli ”vähän”, meikeläisittäin, erikoinen.
Pysyypä paremmin pystyssä, kun on tuettuna tuommoisilla kolmioilla monelta suunnalta.
Onneksi olin jonkun blogia lukenut, koska muutoin olisi tämä jäänyt kokematta.
Ei mennyt aamupäivä hukkaan. Kannattantuo video katsoa. Kotona sitten teen paremman videon ja ilmoittelen siitä sitten aikanaan.
Takaisin kämpille ja altaaseen hiet pois.
Pikaisesti pieni välipala ja taas huilimaan. Täällä kaupungissa on oikeesti kuuma. Asfaltti kerää auringon lämmön ja hohtaa sitä sitten meidän iloksi. Ei kerta kaikkiaan jaksa/viitsi liikkua iltapäivisin mihinkää.
Auringon laskettua, lähdettiin shoppailemaan. Osa liikkeistä kiinni ja ne ravintolat, jotka olivat auki, ilmoittivat : – vain take away annoksia.


Oli ihan pakko kuvata, niin hienoja ovat nämä työt rannassa.

Käytiin ihailemassa rannassa veistoksia vai olisko nää taoksia? Hienoja joka tapauksessa.
Nähtiin nää silloin tänne rantautuessamme, mutta silloin ei kerennyt kuvata.
Pienten hankintojen jälkeen ostettiin italialaisesta ravintolasta pizza mukaan, 7 eleven’istä juomaa ja omalle terassille illalliselle.

huomiseen.