Yöllä satoi ja vielä ripotteli aamullakin.

Lenkille päästiin kallioiden kuvuttua vasta yhdentoista jälkeen.
Ilmeisesti ajelehtimaan joutunut laituri on nyt toimittanut teltanalustana, kun on kivillä oikein vaateriin laitettu. Vai Juhannustanssien parkettina?

Joku on tehnyt pienen jotulintarhan. Sitä en tiedä, kuinka näihin nykyajan kivirakennelmiin pitäisi suhtautua. Jotkunhan ovat sanoneet, että näitä ei saisi enää tehdä.

Tämä saari kuuluu kansallispuistoverkostoon, joita on saaristomerellä onneksemme tosi paljon. Tänne ei montaa nykyveneilijää eksy, kun ei ole palveluita. Ei laituria sähköstä puhumattakaan.

Ilmeisesti tämäkin saari on ennen vanhaa ollut kahtena saarena. Nyt entisessä matalassa kannaksessa kasvaa lepikko. Vanha merenpohja tarjoaa ravinteikan paikan kasvulle.

En mennyt tuonne heinikkoon kävelemään. Toistaiseksi tänä kesänä välttynyt punkeilta, niin tälläkin kertaa.

Veneemme edessä pienen koivupusikon edessä tuulelta suojassa mieletön pikkuötököiden parvi. Nuo valkoiset pisteen ovat niitä.

Lämpöä riitti iltapäivälle pitkään.

Ikkunan läpi sain otettua rantasipistä kuvan. Kovasti oli arka. Heti kun menin takakannelle, lensi tiehensä.

Puolisetsemän aikoihin kuului ukkosen jyrähdyksiä. Kasnäsin päällä todennäköisesti jyrisi enemmänkin.

Tästä jos iltamaisema paranee, niin pilalla se on.

Seuraavaan kertaan.