Päivä alkoi kevyessä vesisateessa. Onneksi pääsee aamupalalle kuivin jaloin.
Mutta sitten alkoikin tulla vettä oikein taivaan täydeltä.

Tätä sitten kesti ja kesti.

Niinpä otin Sonyn esille ja sillä sitten kuvaamaan.
Pisarassa melkein tulee väärin päin linssi kuvaamaan taustaa.

Kosteus meinasi tehdä tepposen. Kameran linssiin kertyi koko ajan kosteutta, enkä heti ymmärtänyt, miksi kuvista tulee sameita.
No, oppia ikä kaikki.
Altaaseen kun pisara osuu, uppoaa se ensin ja sitten juuri ennen kuin irtoaa veden pinnasta, tulee tällainen pylväs. Enpä ole moista ennen tajunnut.

Tässä hidastettu video altaaseen osuvista pisaroista. Kuvattu Sony RX10 III ja 480 framea/sek.
Gekko tuli vissiin sadetta pakoon parvekkeemme seinälle.

Uutisissa kerrotiin, että tällaista sadetta tähän aikaan vuodesta ei tällä alueella ole ollut 25 vuoteen.

Täältä etelään n 150 km Hat Yai kaupunki tulvi pahemman kerran.

Herää vain kysymys, mitä kaikkea tuhoa tämä on saanutkaan aikaan tuossa kaupungissa.
Ilmeisesti edes sadekautena tuolla ei ole näin paljon satanut näin lyhyessä ajassa? Eihän tuollaista tulvaa muuten ole selitettävissä.
Onneksi hotellimme on melkein mäen päällä, joten me ainakin selviämme melkein kuivin jaloin.
Siksi toisekseen, meri on tuossa aivan lähellä, joten sen pinnan pitäisi nousta metrejä, ennen kuin se nousisi täällä kaduille.
Koko täällä Krabin kaupingin olomme aikana on joka päivä sadellut, mutta tämän päiväinen ylitti kyllä kaiken.
Hallitus onkin juuri nyt julistanut Songkhla-alueelle hätätilan. Kaupungista ja lähialueelta loppuu ruoka ja juomavesi. Kaikki yhteydet poikki, joten avun saaminen perille on todella haastavaa.
Meidän piti näiden viiden päivän aikana tehdä useampikin retki lähistön nähtävyyksiin.
Tiger Cave -temppeli oli yksi niistä. Vaikka olemmekin siellä käyneet, olisimme sen halunneet uudelleen nähdä. Niin vaikuttava se on. Aivan sen lähellä on munkkien luolastoja. Ne on keskellä viidakkoa ja voin vain kuvitella, missä liejussa ne polut ovat nyt.
Krabi Hot Springs eli kuumat lähteet oli myös ohjelmassa, mutta ei sinnekään voinut lähteä.
Emerald Pool – altaat ja vesiputoukset. Olisi varmasti ollut näkemisen arvoinen reissu.
Näissä kaikissa kohteissa olisi liejussa saanut tarpoa, jos olisimme niihin lähteneet.
Siis tässä vain tärkeimmät mainitakseni. Jos aikaa olisi jäänyt , olisi alueella muutakin nähtävää ollut. Pitääkö tänne vielä kerran tulla, nähdäkseen nämä ? 😉
Ilalla söimme paikallisessa halpisravintolassa, jonka jälkeen menimme tuhlaamaan loput phatit tavarataloon. Madam osti housut ja hameen ja minä kaksi t-paitaa. Niin pääsimme eroon phateista ja paikallinen kauppias kiitti 😉
Seuraavaan kertaan.
ps
Laitoin auton vakuutukset takaisin eli otin ajoneuvon takaisin käyttöön Trafin sivuilta.