Karnevaalitunnelmia la 15.3.

Aamupäiväksi menimme altaalle. Eipä olla hirveesti allasihmisiä, mutta on hyvä välipäiväohjelma, kun ei aina jaksa/viitsi kaupungillakaan lampsia.

Kerrankin altaalla on tarpeeksi tuoleja. Allaspyyhkeet saa täältä veloituksetta klo 10:00 jälkeen ja baari avautui puoli yksitoista.

Baarin hinnat olivat jopa paikallisittain kalliit. Vesi ja limu 2,50 € kpl ja pienet jädetuutit 4.- € kpl.

Olimme pari tuntia ja se riitti grillaukseksi. Onneksi oli varjopaikat, osittain. Missään vaiheessa ei tullut allasalue läheskään täyteen eikä lapsiakaan ollut kuin yksi.

Kun olimme iltapäivällä huilaamassa huoneessa, alkoi kadulta alapuoleltamme kuulua todella kovaa muusiikkia. Me tietysti parvekkeelle ihmettelemään moista metakkaa. Yleensä kun sieltä ei kuulu mitään.

Sinne oli parkkeerannut karnevaaliauto ja sen katolla kovaääniset. Syy oli siis yksinkertainen.

Opas oli kertonut bussimatkalla kentältä tullessamme, että lauantaina täällä on karnevaalit.

Meille tuli hoppu mennä lähemmäksi katsomaan, mitä muuta kadulta löytyisikään.

Siellä valmistauduttiin yhteislähtöön. Ajoneuvoja oli jos jonniin moisia. Tässä miehet tyhjentivät isoja karkkipusseja laatikoihin. Olisi sitten helpompi heitellä.

Tanssitytöt valmistautuivat kulkueeseen pukemalla hörhelöitään päälle.

Sattuipa äiti lapseneenkin kuviin.

Ja kun yritin ottaa surffareista kuvan, sattui siihenkin pari tanssijaa mukaan. Nyt vielä ilman hepeneitä.

Nämä kaikki siis aivan hotellimme edessä.

Jatkoimme matkaa vähän eteenpäin, varsinaiselle kulkueen oletetulle matkalle. Sinne oli laitettu penkkejä koko matkan varrelle. Hyvin olivat valmistelleet tapahtuman. Me tulimme ilmeisesti liian myöhään, koska emme saaneet enää paikkoja penkkerivistöstä.

Kulkueen alkuun oli jonkin verran vielä aikaa, joten sinne alkupäähän oli menossa koko ajan lisää esiintyjiä. Jopa Joulupukki ja lapin ukotkin olivat liittymässä karnevaalimeininkeihin.

Tämä nänninvilauttaja herätti varsinkin naisten keskuudessa hilpeyttä.

Merirosvot eivät tällä kertaa tehneet pahojaan, kun oli kiire keretä omille paikoilleen kulkueessa.

Virkavalta tarkisti reitin hyvissä ajoin ennen kuin antoi luvat kulkueelle lähteä liikkeelle.

Ja sitten alkoi tapahtua….

Vaikka tämä tulikin aika hännillä, oli tämä illan parhaita ellei paras …

Tällaisiahan totuttu näkemään vain Riossa .

Viime vuoden kuningatar.

Herbie päässyt paikalle.

Jos oli Herbien kuskilla ovela asuste, oli osalla meikit kohillaan.

Kyllä näkevät paljon vaivaa. Ja yleisöä riitti heti hel…..sti.

Väriä ja loistoa kerrakseen.

Nyt oli kulkueessa saanut pukki lipun kannetavakseen. Ja niin oli Aslakillakin.

Hipit, meidän nuoruuden aikaiset kulkijat.

Matkalli takaisin hotellille törmättiin melkein hirviöperheeseen. Täälä tämä karnevaali on koko perheen juhla.

Sain koottua videon karnevaalista joten nauttikaa tunnelmasta:

Kun tämä alkoi olla lopuillaan meidän osalta, menimme illalliselle hotellimme ravintolaan.

Paikka on sama kuin aamupalalla ja mielestäni ei oikein sovi hälyn takia illallispaikaksi. Hirvee kolina ja kilinä. Buffapöydille sählinkiä ja varsinkin lämpöiselle puolelle sai koko ajan jonottaa.

Alkupalat eivät mitenkään sykähdyttäneet. Itse sai kasata salaatin eli ei mitään valmista. Tämä ns neljän tähden hotelliksi vain kohtuullinen suoritus. Madeiralla vastaavan luokituksen paikassa illallinen oli tosi upea. https://merellajamuuallakin.com/2022/03/28/madamen-synttarit-27-3-sunnuntai/

Tämä kalpenee siihen nähden todella valkoiseksi. Tai oikeastaan ei voi edes verrata Madeiran hotellin illalliseen. Onneksi tämä ei ollut hinnan kirous, vain 22.- € per nenä.

Vähän pettyneenä ”kämpille”.

Seuraavaan sepustukseen.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.