Vanhan kaupungin ihastelua ja kuohujen katselua

Onneksi hotellilta ei ole ihan hirveän pitkä matka vanhaan kaupunkiin., joten siellä tuli maleksittua useammankin kerran.

Empä muista missään kaupungissa nähneeni näin paljon muraaleita. Tämä näytti jo vähän iäkkäämmältä ja talokin, jonka seinään teos on tehty, ei näyttänyt ihan eilen rakennetulta.

Modernimpia oli sitten usemmassakin talon seinässä.

Tämä pystykuva on siitä mielenkiintoinen, että se on tehty kokonaan erilaisista ötököistä.

Löysimme myös arkeologisen museon pienen kyselyn jälkeen. Sisään käynti kun oli korttelin eri puolella mitä mapsi näytti. Valitettavasti siellä oli jonkin sortin remontti menossa, joten emme päässeet kuin ensimmäisen kerroksen huoneisiin.

Alakuvassa kaloja kuivumassa tai siis miten täällä ennen vanhaan niitä kuivattiin.

Joitain savikippuja oli esillä, mutta ne oli kaikki tehty nykyaikana vanhojen tapojen mukaan. Lähinnä malliksi minkälaisia ne oli aikoinaan olleet.

Kovasti oli tekstiä seinillä, mutta kaikki espanjaksi, joten eipä paljon ymmärretty.

Merimuseokin löytyi aivan rannan tuntumasta vanhan satama-altaan vierestä, mutta aika vaatimaton oli.

Merimuseon vieressä oli taidemuseo. Siellä oli jopa pari suomalaisen taiteilijan työtä. Tässä Tässä työ vuodelta 1952 ja tekijänä Eeva Varre.

Taidenäyttelyn huoneissa oli pikkasen leveistä lankuista tehty lattia. Sandaalin nro 41 eikä yletä läheskään lankun reunalta toiselle.

Tuuli yltyi iltapäivällä uudelleen. Se oli puhaltanut jo edellisenä iltana ja ilmeisesti koko yön. Rantaan tulevat aallot ja pärskeet olivat sen mukaiset.

Hotellimme edessä oleva ranta, Playa de Martiánez, aivan merialtaiden vieressä, on surffareden suosiossa.

Kivasti nuo mainingit kääntyvät aallonmurtajasta melkein takaisin päin tulosuuntaansa nähden kohti lahdukan rantaa.

Vanhan kaupungin yksi isoimmista kirkoista Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia oli valitettavasti kiinni. Se on vuoden 1697 katolinen kirkko, jossa on mudéjar-tyylinen puukatto ja kolme laivaa.

Upea puistikko ympäröi kirkkoa. Ja tietenkin, koska paikka vetää ihmisiä, on sen viereisillä kaduilla krääsäkauppoja ja kahviloita.

Kun tulimme takaisin huoneeseen pikku huilille, oli siivooja käynyt. Kivasi oli laittanut kaikki paikoilleen. Vähän Thaikkutyyliin.

Torstaina olimme iltapäivällä syöneet sen verran tukevasti lähiravintolassa, ettei oikein tehnyt mieli lähteä kunnon illalliselle. Niinpä menimme hotellimme alakerran baariin kyselemään pikkupurtavaa. Ja olihan siellä. Antoi ymmärtää että on pieni kerrosleipä. Olihan siinä sellainenkin ja eikä ollutkaan ihan pieni.

Tavaraa oli välissä ihan kiitettävästi ja maukas oli. Kipossa oli vieläpä bataattiperunoita. Ei jaksettu kaikkea syödä.

Linkistä pääsee katsomaan reaaliaikaista säätä Puertosta.

https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/espana/canarias/santa-cruz-de-tenerife/puerto-de-la-cruz-playa-san-telmo.html

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.