Lähteelä ma-ti 9.-10.9.

Edelleen lämmintä. Mutta tuuli ei enää ole niin lämmin, kuin olisi olettanut. Se me huomattiin pikkulenkillä. Tosin käveltiin enemmänkin tuolla metsäntiellä, johon aurinko ei pääse tiheiden puiden välistä paistamaan.

Kävin maksamassa toisen yömaksun. Nyt iski ”pihiys”. En ottanut sähköä enää, koska olimme saaneet akuston ladattua täyteen. Riittää taas useammaksikin päiväksi.

Aikani kuluksi kävin muutaman kuvan ottamassa.


Tämä yksilö onneksi laiturilla eikä veneessämme

Aurinko osui aika kivasti pihlajaan, joten olihan se ikuistettava.

Tuolla veneellä henkilökunta käy Stora Svartöössä hoitamassa tehtäviään.

Nyt sain kuvan näkkien kodista 😉 Toivottavasti pysyisivät kotonaan eivätkä tulisi meidän veneilijöiden kiusaksi veneidemme pohjiin kiinni.

Oli sen verran kaukana tämä (oletettavasti) hauen poikanen, ettei oikein tarkkaa kuvaa saanut. Välkentivä ja eloisa veden pintakin asetti haasteen kuvaamiseen.

Hiekkarannalla oli runsaasti kalanpoikasia. Merkistä ei mitään tietoa.

Ilta-auringon säteet matalaan rantaan. Ei huono.

Päivällä tässä kävi yksi vene, mutta poistui pian tultuaan. Saimme siis edelleen pitää laituri itsellämme.

Jäätiin vielä tänne.

Tiistai päivä oli ensin aurinkoinen, mutta ehkei ihan niin lämmin kuin aikaisemmin. Tuuli oli navakkaa, 10-12 m/s ja puuskissa 15 m/s kaakosta. Iltapäivällä tuli pientä pilvihussakkaakin.

Tein pienen koosteen paikasta ennen kuin kahvila aukesi. Ei tarvinnut ”varoa” muita ihmisiä ja sain ihan itsekseni kuleksia ja kuvata. Tavallinen päivä by Edu Kettunen.

Vaikka monesti täällä ollut, nyt vasta huomasin, että lähteellä on Lähteelä-kaiverrus.

Hyvä oivallus.

Kun auringonvalo osuu oikeassa kulmassa kuusen taimiin, tuli seitit hienosti näkyviin.

On siinä siivekkäillä väistelemistä, ettei ansaan joudu. Vaikka täällä metsässä on paljon hämähäkkejä, mistä peijakkaasta niitä riittää niin paljon veneeseemme.

Kävin maksamassa seuraavan yön ja kahvinkin otin, joka tarjottiin. Palkinto videosta, kuulemma.

Oli kiva höpötellä alan ammattilaisen kanssa. Toivottavasti on täällä ensi kaudellakin.

Satamassa vielä puoli seitsemän aikoihin viisi venettä meidän lisäksi. En tiedä, jäivätkö kaikki yöksi enkä viitsinyt myöhemmin mennä katsomaan.

Jossain vaiheessa tuli muutama tippa vettäkin taivaalta, mutta pahempi sade näytti menevän meidän länsipuolelta ohi.

Tämän matalapaineen seurauksena vesi nousi reilulla kymmenellä sentillä, mutta on vieläkin jonkin verran miinuksella.

Tarkoitus olisi huomenna mennä kotiin. Johan sitä viikko oltiinkin reissussa.

Seuraavaan kertaan.

Loppuun laitan vielä linkin vanhoihin videoihin.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.