Tuulien tyynnyttä, lähdettiin kohti Lillfjärdeniä su 28.5.

Tuuli oli heti aamusta aika navakkasti ja aallokko sen mukaista, joten emme kiirehtineet köysien irroituksen kanssa. Niinpä lähdettiin lenkille.

Lounaan suuntaa kuvattuna lintujen paikanvaihtoa. Tais päästä muutama vaahtopäinen aaltokin kuvaan.

Eikä aikaakaan, kun havaitsin lännestä lähestyvän sotalaivan, ja en tiedä, kuuluuko meidän puolustusvoimien laivastoon vai onko jonkun toisen Nato-maan alus. Merialuellammehan on menossa suuri merisotaharjoitus, jossa on mukana ainakin englantilaisten aluksia.

Hetken kun maltoimme odotella, sain sivukuvan otettua ja kuinkas ollakkaan, kannellahan oli sotilas valmiina konekiväärin takana, jos vaikka hässäkkä tulisi.

Puolilta päivin alkoi meri sen verran rauhoittua, että päätimme irroittautua naapuriveneilijöiden avustuksella Äggskäristä ja suunnata kohti Lillfjärdeniä. Ankkuroiduimme tuttuun kohtaa Falholmenin rantaan.

Ilma oli viileä, joten laitoinpa Webaston päälle, mutta kuinkas ollakaan, sepä ei lähtenytkään vörkkimään. Herjasi vikakoodia F08, joka tarkoittaa puhaltimen käynnistyshäiriötä. Siinä sitten meni tovi vikaa tutkaillessa ja kun vielä samalla alkoi MM-jääkiekko-ottelu, Latvia – USA, niin jäipä korjaaminen kesken. Oli ihan pakko katsoa ja kannustaa Latviaa. En tiedä auttoiko meidän huudahdukset, mutta vastoin kaikkia odotuksia, Latvia voitti ja sai pronssia.

Sitten piti keretä syödä ennen illan kultaottelua. Yritin siinä välissä vielä tutkailla lämmittimen toimimattomuutta tuloksetta. Madam paistoi vielä letut, mutta mulla meni jotenkin ruokahalu räpeltäessä Webastoa. En saanut sitä toimimaan, joten kaivoin makuupussin esiin ja sinne sitten sujahdin ja peitot vielä päälle. Madam ei huolinut pussia vaan tyytyi täkkeihin.

Yllättävää kyllä, ei ollut kylmä yhtään, vaikka lämpötila varmaankin putosi yöllä 15-16 asteeseen.

Nyt ei Falhomenista kuvia tullut otettua, kun olen monesti ennen niitä ihan riittävästi ottanut täältäkin.

https://merellajamuuallakin.com/2020/05/30/30-5-falholmen/

Siinä muutama edellisiltä vuosilta. Ja vielä video vuodelta -20.

Seuraavaan kertaan.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.